Chorwacja

Chorwacja, kraj tysiąca wysp...Chorwacja to fascynujący kraj o bogatej historii, zróżnicowany etnicznie, o ciekawym ukształtowaniu terenu i ze wspaniałą architekturą. Jest to kraj, który posiada wspaniale urozmaicone wybrzeże morskie, tysiące cudownych wysepek, dzikie, urwiste wąwozy, głębokie doliny rzek, wysokie góry oraz mnóstwo zabytków. Na mapie Chorwacja kształtem przypomina łuk rozciągnięty od Dunaju do Istrii i na południe wzdłuż wybrzeża Adriatyku do Dubrownika. To położenie jest przyczyną zróżnicowania klimatu i krajobrazu. Na wybrzeżu panuje typowy śródziemnomorski klimat.

Chorwacja ma wiele zabytków ze wszystkich okresów. Zawdzięcza je burzliwym wydarzeniom historycznym oraz nakładaniu się różnych wpływów kulturowych. Do dzisiaj można zaobserwować wyraźne różnice kulturowe pomiędzy częścią środkową, gdzie dominowały wpływy habsburskie, a wybrzeżem sródziemnomorskim należącym do Republiki Weneckiej. Liczne zabytki z czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza, romańskie budowle sakralne oraz szereg zachowanych śródziemnomorskich zespołów urbanistycznych są spuścizną kultury śródziemnomorskiej. Kontynentalna część kraju zalicza się do środkowoeuropejskiego kręgu kulturowego. Jest tu wiele znalezisk z czasów prehistorycznych o znaczeniu światowym, stare grodziska, twierdze, zamki oraz zabytki z okresu baroku.

Stolicą Chorwacji jest ZAGRZEB, który stanowi centrum kulturowe kraju, a miasta nadmorskie takie jak: Poreč, Rovinj, Pula, Krk, Rab, Zadar, Šibenik, Trogir, Split, Hvar, Korčula oraz Dubrownik to prawdziwie zabytkowe miejscowości przyciągające swym urokiem turystów z całego świata. Kilka z nich zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Chorwacja posiada ciepłe i krystalicznie czyste morze oraz rozwiniętą linię brzegową liczącą ok. 5000 km. Wokół adriatyckiego wybrzeża wyłania się z wody 1185 wysp i wysepek, z czego 67 jest zamieszkałych. Największymi wyspami są: Cres, Krk, Lošinj, Pag i Rab na północy, Dugi Otok leżący na środku dalmatyńskiego wybrzeża oraz Brač, Hvar, Korčula, na południu. Większość z nich ma wydłużony kształt, rozciągnięty na linii północ-południe.

Chorwacja posiada także wiele ciekawych parków narodowych: P.N. Brijuni z ogrodem zoologicznym na otwartej przestrzeni, P.N. Kornati ze 140 wyspami i wystającymi z morza skałami, P.N. Paklenica z imponującymi kanionami, grotami i ciekawymi formami krasowymi, P.N. Mljet z klasztorem benedyktynów położonym na wyspie na środku jeziora, P.N. rzeki Krka z najpiękniejszą rzeką krasową z licznymi kaskadami, P.N. Risnjak - gęsto zalesiony masyw górski na północ od Rijeki, P.N. Północny Velebit z jedną z najgłębszych na świecie jaskinią Lukina oraz najpiękniejszy i najbardziej znany chorwacki park narodowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO - Park Narodowy Plitvickie Jeziora. Posiada 16 niewielkich jezior, połączonych wodospadami utworzonymi w naturalny sposób.

Kuchnia chorwacka jest bardzo urozmaicona - od świeżych ryb i owoców morza na wybrzeżu do potraw środkowoeuropejskich takich jak gulasz w głębi lądu. Chorwacja ma własne gastronomiczne tradycje, z tym że kuchnia nadmorska, ze względu na wielowiekowe panowanie Wenecji zdradza wpływy włoskie, natomiast część lądowa przejęła wiele z kuchni Europy Środkowej, zwłaszcza Austrii i Węgier. Potrawy przyrządzane są z najświeższych produktów: mięsa, ryb i warzyw. Do tutejszych specjalności należą słynny owczy ser (paški sir) z wyspy Pag oraz suszona a następnie wędzona szynka zwana pršut oraz trufle, których możemy skosztować na Istrii. Doskonałe lokalne wino i różnorodne gatunki rakiji od ziołowych po owocowe będą doskonałym uzupełnieniem posiłku.
 

INFORMACJE PRAKTYCZNEWybierając się w podróż do Chorwacji należy posiadać ważny paszport/dowód osobisty

Psy, koty i zwierzęta domowe podróżujące do Chorwacji muszą posiadać ważne szczepienia.

Podróżujący samochodem potrzebują prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i dowód ubezpieczenia samochodu. W Bośni i Hercegowinie obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego tzw. “zielonej karty”. Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, należy jeździć z włączonymi światłami mijania. Kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu.

W lipcu i sierpniu jest największy upał i najwięcej turystów.

W czerwcu i we wrześniu temperatury są nieco niższe. Wyjazd na przełomie maja i czerwca lub w październiku pozwoli cieszyć się w pełni z uroków lata, bowiem słońce nie jest już tak dokuczliwe. Waluta - KUNA (HRK)

1 Kuna = 100 lipa

1 Kuna = 0,60 zł

1 Euro = 7,6 kuny*