Czarnogóra

CZARNOGÓRA-MONTENEGROCzarnogóra leży w Europie Południowej na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Rocznie aż przez 240 dni świeci tu słońce, a sezon kąpieli w morzu trwa aż 180 dni. Lipiec i sierpień to szczyt sezonu. Pozostałe miesiące idealnie nadają się na zwiedzanie. Czarnogóra to bardzo młode państwo. Powstało 3 czerwca 2006 roku po odłączeniu się od Serbii. Jest bardzo atrakcyjnym, a przede wszystkim nie do końca odkrytym regionem, gdzie turystyka nie rozwinęła się jeszcze w pełni. Powierzchnia Czarnogóry jest niewielka, można ją porównać do wielkości województwa podkarpackiego. Kraj może się poszczycić całym mnóstwem zabytków, z których wiele znalazło są na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

TIVAT - nadmorskie miasto położone na południowym zachodzie Czarnogóry w Zatoce Kotorskiej, słynące z portu z zabytkowymi okrętami oraz lotniska na półwyspie otoczonym morzem i górami. Tivat to także kurort z hotelami, piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą. Malownicza, nowoczesna miejscowość, oferująca turystom doskonałe warunki wypoczynku. Charakteryzuje się urozmaiconym, skalistym wybrzeżem, łagodnym, śródziemnomorskim klimatem i bogatą śródziemnomorską roślinnością. Miasto swoimi walorami przyciąga co roku wielu turystów. Amatorzy zwiedzania i rozrywki z pewnością znajdą tu coś dla siebie. W pobliżu znajduje się m.in. Kotor, Prčanj i Perast.

BUDVA - jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast adriatyckich, liczy sobie ponad 2500 lat. Cechą charakterystyczną Budvy, podobnie jak i całej Czarnogóry jest dziedzictwo różnych kultur i współczesna wielokulturowość. Pozostałości starożytnych budowli, średniowieczna zabudowa, prawosławne świątynie, architektura w stylu śródziemnomorskim, weneckim oraz wspaniała mediteranska roślinność to wizytówka miasta. Stare Miasto jest wyjątkowo ciekawą atrakcją turystyczną, zabytkiem historycznym i kulturowym. Budva jest również centrum kulturalnym – wymagającym turystom oferuje rozrywkę na wysokim poziomie. W miesiącach letnich odbywa się tu festiwal teatralny Grad Teatra Budva oraz Festiwal Piosenki Śródziemnomorskiej. W Budvie (w dzielnicy Bečići) znajduje się słynne już Casino Royale znane z filmu o agencie Jamesie Bondzie.br>

ULCINJ - miasto jest wspaniałym miejscem do spędzenia wakacji. Pod nazwą Olcinium był znany 2000 lat temu. Jest typową miejscowością o charakterze orientalnym ponieważ przez wieki spotykały się tu kultury Wschodu i Zachodu, Ludność Ulcinja wyznaje trzy religie: katolicką, prawosławną i islam. W samym mieście jak i w okolicach roślinność jest typowo śródziemnomorska. Nad miastem góruje piękne, stare miasto pełne zabytków, romantycznych restauracji, tawern i zaułków. Nocą jest pięknie oświetlone, a rozciągający się widok na miasto, morze i Małą plażę jest wspaniały. W Ulcinj są dwie główne plaże. Mała plaża, która jest plażą miejską, znajdującą się w samym centrum oraz Velika plaża, 13 kilometrowa piaszczysta plaża. Jest ona w części zagospodarowana, znajdziemy tam toalety, szatnie, słomiane parasole wraz z leżakami oraz stanowiska ratowników. Są także boiska do siatkówki i piłki nożnej oraz bary, które wieczorami często organizują beach party. Jeżeli ktoś woli ciszę i spokój to bez problemu znajdzie też swoje miejsce z dala od zagospodarowanej części Velikej plaży. Morze na całej długości plaży jest bardzo płytkie, więc wyjazd z dziećmi na piaszczystą plażę jest bardzo dobrym pomysłem. Ciekawostką jest wyspa Ada Bojana utworzona w delcie rzeki, która stanowi gratkę dla wszystkich lubiących owoce morza. Dla miłośników sportów wodnych, windsurfingu, kitesurfingu na wyspie znajduje się wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła windsurfingu. Znajdująca się na wyspie 3 kilometrowa piaszczysta plaża ma oznaczenie FKK czyli jest plażą dla nudystów.


 

INFORMACJE PRAKTYCZNEWybierając się w podróż do CZARNOGÓRY należy posiadać ważny paszport/dowód osobisty

Psy, koty i zwierzęta domowe podróżujące do Czarnogóry muszą posiadać ważne szczepienia.

Podróżujący samochodem potrzebują prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i dowód ubezpieczenia samochodu. Obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego tzw. “zielonej karty”. Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, należy jeździć z włączonymi światłami mijania. Kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu.

W lipcu i sierpniu jest największy upał i najwięcej turystów.

W czerwcu i we wrześniu temperatury są nieco niższe. Wyjazd na przełomie maja i czerwca lub w październiku pozwoli cieszyć się w pełni z uroków lata, bowiem słońce nie jest już tak dokuczliwe.

Walutą kraju jest Euro

1 Euro = 4,2 zł